Connect with us

ПОЛИТИКА

Държавният департамент стовари отговорността за развитието на диалога между САЩ и КНДР на Пхенян

Американската администрация смята, че по-нататъшното развитие на диалога между САЩ и КНДР зависи от Пхенян, заяви високопоставен говорител на Държавния департамент на САЩ.

От негова гледна точка срещата на високо равнище в Ханой дава на Съединените щати и КНДР „изключително важна възможност на високо правителствено равнище да обменят мнения, излагайки възможните варианти за действие“, съобщава.

„Както беше заявено на срещата на високо равнище в Ханой, президентът на САЩ Доналд Тръмп и държавният секретар Майк Помпео са успели да преодолеят противоречията по редица въпроси в отношенията между САЩ и Северна Корея. Въпреки това, все още има важни области, в които трябва да се върви напред и преди всичко към ядреното разоръжаване“, казва американският дипломат.

В същото време, според него, „в края на срещата топката остана на страната на севернокорейското поле, а стъпките, насочени към посрещане на очакванията на ядреното разоръжаване, трябва да се поемат от Северна Корея“.

В същото време той изрази увереност, че ядреното разоръжаване на Корейския полуостров ще бъде завършен преди края на първия президентски мандат на Доналд Тръмп. Според него, властите на КНДР твърдяха, че ще дадат възможност на американските инспектори да влязат в ядрения полигон „Пунге-ри“, но „те все още не са дали такова разрешение“.

Освен това дипломатът увери, че Държавният департамент на САЩ ще продължи да се занимава със ситуацията около полигона в Северна Корея. „Ще поискаме разяснения по този въпрос. Ще търсим разрешение за влизането на американските инспектори“, добави дипломатът.

Заместник-началникът на пресслужбата на Държавния департамент на САЩ Робърт Паладино отказа да изясни дали са се провели някакви контакти между Вашингтон и Пхенян за публикациите, които се появиха за възстановяването на полигона „Сохе“ в Северна Корея.

Паладино потвърди, че властите в САЩ са запознати с доклади за малко земетресение, регистрирано в КНДР, но не го считат за последствие от ново ядрено изпитване.

Въпреки това той подчерта, че САЩ „са готови да провеждат конструктивни преговори със Северна Корея“.

Припомняме, че по време на срещата на високо равнище в Ханой на 27-28 февруари лидерът на КНДР Ким Чен-ун предложи на Доналд Тръмп да закрие комплекса „Йонбьон“ в замяна на частично отменяне на санкциите.

Президентът на САЩ обаче отхвърли това предложение, настоявайки, че Пхенян трябва да ликвидира редица други обекти. В резултат на това срещата на високо равнище приключи без подписване на споразумения.



Continue Reading

ПОСЛЕДНИ

БЕЗПЛАТНИ ОБЯВИ

Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!

Списание Зора

195831