Пеевски може да оспори изключването си от ДПС в съда чак след 3 месеца, когато изборите ще са свършили
Централното оперативно бюро на ДПС взе решение да изключи от партията Делян Пеевски и още седем члена на партията. Сред тях са Халил Летифов, Искра Михайлова-Копарова, Йордан Цонев, Хамид Хамид, Станислав Анастасов, Радослав Ревански, Ертен Анисова, се казва в изявление, публикувано на Фейсбук страницата на ДПС.
Централното оперативно бюро е решило и да освободи Делян Пеевски като председател на ДПС, а Халил Летифов, Станислав Анастасов, Искра Михайлова-Копарова и Йордан Цонев – като заместник-председатели и членове на ЦОБ.
На 10 юли почетният председател на ДПС Ахмед Доган призова за оставките на Делян Пеевски и петима други членове на ръководството на ДПС, но те отказаха.
„Видях, че е имало сбирка на отцепници от ДПС, които са изключени от парламентарната група, а след като се опитаха да откраднат марката ДПС, загубиха и партийното си качество“. Това написа Пеевски във Фейсбук след изключването си от партията. „Това противоуставно действие показва хора, които живеят в паралелния свят на приказките от сараите. Тези хора трябва да разберат едно – това е европейска България и в нея всичко се случва по закон“, заяви Пеевски.
“Според устава на ДПС той първо ще трябва да мине през жалба в Контролната комисия и чак тогава да ходи в съда. По устав срокът за произнасяне на Контролната комисия е 3 месеца, а изборите са след 2 месеца. Затова Доган бе обявил срок на Пеевски сам да се маха и затова заседанието на ЦОБ бе обявено веднага, след като Румен Радев подпише указа за изборите. Радев днес подписа и затова днес Пеевски беше изключен от ДПС. Капанът с тайминга на Доган щракна по устав. Сега Пеевски първо трябва да изчака Контролната комисия, която има срок от 3 месеца да се произнесе. После идва ред на съда. Ако съдът прескочи партийния устав, нарушава закона”, коментира Bnews.
В устава на ДПС е записано:
(4) Изключване се налага при:
нарушаване на партийната тайна, превишаване на дадените му правомощия, злепоставянe на Движение за права и свободи в средствата за масова информация;
създаване на условия за разкол и фракционизъм, застрашаващи целостта на партията и ръководните и органи ;
доказана:
а) корупция
б) финансова злоупотреба
в) длъжностна злоупотреба
(6) Решенията за наложени наказания могат да бъдат обжалвани пред съответния контролен орган, по-висшестоящ от него орган или пред ЦОБ в четиринадесет дневен срок от писменото уведомяване. Съответният орган се произнася по жалбата в срок посочен в чл.22, чл.23, чл.24 и чл.25. ЦОБ може да отменя решенията на по-нисшестоящите органи.
(4) Централната контролна комисия:
1.следи за спазването на Устава, Програмните документи и изпълнението на решенията на Националната конференция и Централния съвет;
контролира изпълнението на бюджета;
ревизира финансово-счетоводната дейност на Централния съвет;
проверява отчетността и деловодната работа на партийните структури;
разглежда и се произнася по жалби и нарушения в срок от три месеца.
(5) Решенията на Централната контролна комисия са окончателни.
Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?