ПОЛИТИКА

Тръмп и Путин се бъзикат с дълбоката държава

CNN: Москва пак води — Путин с радост ще пристигне във Вашингтон или ще приеме Тръмп в Кремъл

След срещата на Владимир Путин и Доналд Тръмп в Хелзинки всички подробности за беседата между двамата лидери американците неизвестно защо разбират само от руска страна, предава CNN. И ето пак ръководителят на Кремъл заяви, че, оказва се самият той е поканил американския си колега в Москва – само при определени условия. Русия явно иска повече предметни обсъждания на насъщните въпроси, сигурен е каналът.

Ние ще следим събитията, ставащи сега в Йоханесбург, а за сега ще се свържем със старши международния кореспондент на CNN Сем Кайли, който сега се намира в Москва. Колко всичко, да кажа, интересно съвпадна по време, Сем, изясни се, че на срещата в Хелзинки само преди две седмици Владимир Путин е поканил при себе си Доналд Тръмп. Как ще коментирате тази покана?

СЕМ КАЙЛИ, старши международен кореспондент на CNN: Много интригуващо, разбира се е това, че всички представяния на новините в този международно-дипломатически „мач по тенис отново правят руснаците – съдейки по всичко в течение на играта само те са подавали. Последното „трудно спасяемо подаване“ станаха новините за това, че в Хелзинки – във всеки случай се поразбира, че всичко е било именно там – по време на личната среща на двамата лидери и е прозвучала поканата в Москва. Но американската страна нищо не разказа на своя народ за това: нито от държавния секретар в хода на неотдавнашните слупания в Сената, нито от президента в Twitter или на пресконференцията ние това не чухме – обяви за това именно руската страна.

Освен това, Москва потвърди – и през това цялото време тя е запазила същата позиция – че (президентът – ИноТВ) с радост ще пристигне във Вашингтон. Впрочем господин Путин повтори своите заявления за това, че преди това трябва да бъдат изпълнени определени условия. Не мисля, че под тези „условия» се разбират някакви предварителни договорености. Струва ми се, че руснаците искат всяка среща в бъдеще да носи по-формален и по-предметно-съдържателен характер.

През всичкото това време те доста успешно организираха изтичане и даже преки публикации на информация за това, какво според тях е говорено по време на тайнствената почти двучасова среща между двамата президенти. Той (Путин – ИноТВ) намекваше за обсъждането на някои теми, наистина в къде по широк ключ, отколкото ние чухме от други руски държавни дейци. Така президентът отказа да отговаря на въпроса, да кажем, за това озвучавал ли е изобщо темата за кримския референдум. При това руските държавни служители твърдяха, че такъв въпрос е повдиган и че Тръмп е заявил за своето непризнаване. Също така са засягани теми от преговорите по съкращаване на въоръжаването и проблема в Сирия. Предметни обсъждания – ето какво в края на краищата искат да постигнат руснаците, колкото и топли да са сега отношенията между двамата президенти.

Много интересно, Стефани, че пак за всички тези подробности ние разбираме от Кремъл и президента на Русия. В такива условия Тръмп е принуден да застава в защитна позиция. А администрацията на САЩ е принудена да се отбранява още по-силно, та нали й се налага да дава отговор на два, даже на три версии на случващото се: версията на Русия, версията на Тръмп и версията на самата администрация, която честичко повтаря държавния секретар, опитвайки се да се придържа към първоначалния курс, на каквото и да е намеквал там президента по време на личната си беседа с господин Путин. Много е интересно как се развиват събитията.

Действително много интересно всичко съвпадна. С нас в ефир от Москва беше Сем Кайли. Благодаря, Сем.

Най-четени

Exit mobile version