Актуализация на държавния бюджет за т.г. от 45-ия парламент няма да има, тъй като Министерският съвет в оставка няма да внесе такава в парламента въпреки искането на президента Румен Радев.
По Конституция само правителството може да предлага промени в този закон на Народното събрание. След като това няма да стане, очакваното служебно правителство ще трябва да работи поне два месеца в рамките на така приетия бюджет за 2021 г., тъй като няма да има парламент, който да го актуализира. Със свои постановления обаче то може да оперира, да пренасочва средства и да удължава започнатите след кризата заради коронавируса мерки, сред които са и надбавките за пенсионери от 50 лева, схемата 60/40 за бизнеса и дневната помощ за работници от затворени бизнеси “Запази ме”. Кабинетът в оставка твърди, че мерките са финансово обезпечени, т.е. пари би трябвало да има.
Кой (не) иска актуализация на бюджета
При връчването на втория мандат тази сутрин президентът Румен Радев обяви, че “правителството в оставка продължава да не внася предложение за актуализация на бюджета и лишава българските пенсионери, гражданите и бизнеса от подкрепа в случай, че се разпусне Народното събрание и се назначи служебно правителство”.
Малко по-късно от заседанието на Министерския съвет премиерът в оставка Бойко Борисов се включи онлайн, за да обяви, че “продължават да говорят лъжи, че не сме осигурили средства”. Досега не е имало актуализация на бюджета от въвеждането на мерките, а всичко е правено чрез размествания на разходи без да расте дефицитът (гласуваният е 4.9 млрд. лв. – бел. авт.), като мерки като добавките за пенсионери и схемата 60/40 важат до 31 май.
Всичко, което е важно да знаете за:
“Всички разходи, които са приети със закона за държавния бюджет, са финансово осигурени. Освен това извънредните допълнителни разходи, свързани с COVID-19, в т.ч. за бизнеса и за семействата, са осигурени не само за месец май, но и за месец юни. Тези средства, които ги гласувахме днес – 83 млн. лева, са за месец май и за месец юни (после се видя, че парите са за лекарите – бел. авт.). През следващата седмица с министър Сачева ще внесем поредния проект на постановление – ще одобрим 240 млн. лв. за социално-икономически мерки за семействата и за бизнеса”, обяви финансовият министър в оставка Кирил Ананиев, без да уточни кои мерки ще продължат.
От думите на Ананиев се разбра, че мерките ще могат да продължат и при голяма част от управлението на очаквания служебен кабинет на Румен Радев, който ще работи от средата на май до формирането на ново управление след изборите в средата на юли. Служебното правителство вероятно ще трябва да реши как да оперира през юли до формирането на нов парламент в края на месеца, т.е. да продължи ли мерки в сегашната бюджетна рамка.
В парламента и от БСП, и от “Изправи се! Мутри вън” се обявиха за актуализация на бюджета, както и за вкарване в дневния ред на законопроекти, свързани със социалните и икономическите мерки.
“Актуализация на бюджета не може да бъде направена, без да е предложена от Министерския съвет, но към момента сякаш не изглежда, че служебното правителство може да се озове в невъзможност да изпълнява закона за бюджета в този му вид”, коментира пред “Дневник” председателят на бюджетната комисия в парламента Георги Ганев от “Демократична България”.
Пред “Дневник” бившият служебен премиер проф. Огнян Герджиков каза, че служебният кабинет може чрез постановления да управлява финансите и теоретично може да удължава мерки, ако разчетите, т.е. рамката на бюджета, позволяват. Това може да става за сметка на други разходи.
Какво (не) може парламентът
Парламентът не може да направи актуализация на бюджета, без такава да е предложена от правителство, но може да разгледа други законопроекти, свързани с някои от мерките.
Към момента има няколко внесени законопроекта, сред които предложения на председателя на групата на “Изправи се! Мутри вън” Мая Манолова за удължаване на надбавките от 50 лева за пенсионери до края на годината, за което ще са необходими 848 млн. лева, четири средни заплати помощ за фирми с намалени приходи с над 30% намалени приходи и осем – за стартиращи бизнеси и др. Има и предложения на БСП за безплатни детски градини, а и двете групи по отделно са внесли промени в Кодекса за социално осигуряване за преизчисляване на всички пенсии.
Според председателя на бюджетната комисия Георги Ганев от “Демократична България” те не могат да бъдат разгледани без становища на финансовото министерство дали подобни промени могат да бъдат обезпечени от бюджета, а такива се очакват на 5 май.
Така евентуално след това предложенията могат да търсят подкрепа в пленарната зала. Не е известно дали ще съберат такава при положение, че парламентът се очаква да работи до 11 или 18 май. Има мнения, че лансирането им е предизборен пиар на двете формации.