ПАРИ

Антируските санкции задушават американския долар

Използването на долара като оръжие води до това, че американската валута вече няма да се използва в международните разплащания. Това мнение изрази на 25 април известният милиардер Илън Мъск. Руският финансов министър Антон Силуанов каза същото предния ден. Как става глобалното унижение на долара, кой е замесен в това – и какво идва да го замени?

Рублата и юанът вече изместват долара, поне във външната търговия на Русия, каза финансовият ѝ министър Антон Силуанов. Настоящето и бъдещето на финансовите разплащания, добави Силуанов, се основават на използването на рублата, валутите на приятелски страни, както и цифровите валути.

И това не е само мнението на руския министър. Тенденцията на спад на долара се отбелязва активно от анализатори по целия свят. „Кампанията срещу долара, която започна в Азия, сега се разпространи в Европа. Американската валута вече е застрашена от шест национални проекта“, е заглавието на “Инсайдър”. За какво точно говорим?

„Наказват Русия, но доларът страда“

Доминирането на долара в световните търговски и инвестиционни потоци е изправено пред нарастващ брой нови заплахи. Все повече страни разработват планове за разширяване на използването на алтернативни валути, се отбелязва в статията. Големите държави – от Китай и Индия до Бразилия и Русия – не само изразяват идеята за извършване на плащания в национални валути, но вече извършват разплащания в юани, реали, рубли и рупии.

Освен това имаше предложения, че може да се използва нова парична единица, създадена от страните, които са членки на БРИКС. А населението на държавите, включени в този съюз, надхвърля 40% от световното. В случай на въвеждане на валутата на БРИКС, щатският долар вече ще отговаря точно на езиковото значение на термина „резервен“. Ще се използва в случай, че участниците в търговската операция не успеят да се споразумеят как да плащат – в рубли или рупии – тогава в краен случай те ще прибягват до долара.

Незавидната съдба на долара предрича и “Файненшъл Таймс”, който включи в заглавието популярната в социалните мрежи символика: „Долар :-(”

Експертите от “Юризон” в своята аналитична бележка за състоянието на световния финансов пазар отбелязват, че „въпреки факта, че доларът запазва позицията си на доминираща валута, неговата ерозия рязко се ускори“.

Стратезите на компанията Джоана Фрейре и Стивън Джен изчислиха, че през 2003 г. доларът представлява около две трети от общите световни резерви. През 2021 г. тази цифра е спаднала до 55%, а през 2022 г. до 47%. Причината за такова рязко ускорение авторите виждат в „въвеждането от САЩ и техните партньори на наказателни мерки срещу Русия заради СВО”. Много държави, забелязвайки как върви процесът, на свой ред станаха по-малко склонни да се придържат към долара. Оттогава Кремъл допълнително увеличи участието си в търговията с китайски юани.

Посочените по-горе експерти смятат, че през следващата година и половина използването на „зелено“ в международните транзакции ще намалее с още 15%. Наблюдението, че доларът губи влиянието си именно заради санкциите срещу Русия, потвърди на 25 април известният американски предприемач и изобретател, милиардерът Илън Мъск. Да Мъск! Дори министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна опасността от санкциите за долара.

В продължение на десетилетия американската валута царува неоспоримо в търговските операции по света. Тя беше особено широко използвана при продажбата на такива стоки като петрол. Поради относителната стабилност на цените, инвеститорите го разглеждаха като актив-убежище за черни дни, тоест времена на повишена икономическа и геополитическа несигурност.

Сега обаче всичко се промени: има несигурност, но няма доверие в долара. Това се доказва от няколко сериозни проекта, които подкопават силата на долара.

Начало на петроюана

До края на миналата година Пекин започна да купува петрол от Москва с големи отстъпки, плащайки за покупки в юани, което доведе до появата на така наречения петроюан. Купуването за който е най-малкото по-евтино за Китай (тъй като фазата на конвертиране на юана в долари и допълнителните загуби за това се премахват от транзакцията), което означава, че е по-изгодно.

Анализаторът на “Кеплер” Виктор Катона казва, че Русия на практика се е превърнала в „страната, коятодонесе юана в широкомащабната търговия с петрол“. Инвеститорът милиардер Рей Далио също подкрепи антидоларовата кампания на Пекин, като каза, че глобалните централни банки са по-малко склонни да държат долара, тъй като Китай засилва световната търговия с юани.

„Наистина не изглежда като шега“, отбелязва онлайн изданието “Федералист”. „Това е предупреждение към света: ако китайските пари заменят американските, тогава световната търговия, не, дори цялата икономика ще бъде подчинена на комунистите”, допълва изданието.

Китай и Малайзия говорят за създаване на азиатски аналог на МВФ

Наскоро Малайзия започна преговори с Китай за създаването на Азиатски валутен фонд (подобен на МВФ) в опит да се откаже от обвързването с долара, съобщава “Блумбърг”. „Малайзия няма причина да продължава да зависи от долара“, каза премиерът Ануар Ибрахим по-рано този месец. Той добави, че Малайзия и Китай вече водят преговори за използване на рингит и юан за търговски сделки.

Идеята за АВФ се появява за първи път през 90-те години на миналия век, но тогава тази концепция не набира голяма популярност. „Но сега, когато икономиките на Китай, Япония и други страни са силни, мисля, че трябва да обсъдим това. И, което е много важно – използването на нашите национални валути в бъдещия АВФ“, каза малайзийският премиер.

Аржентина и Бразилия: Курс на юг

Бразилия и Аржентина обявиха миналата зима, че се готвят да пуснат обща валута, наречена сур (юг), която в крайна сметка може да стане валутата, използвана от цяла Южна Америка. Нещо като версия на еврото, само че от другата страна на планетата.

Единната валута, казаха лидерите на двете страни в съвместно изявление, може да стимулира търговията в Южна Америка чрез избягване на валутните разходи и несигурността на обменния курс. Това може да подкопае господството на долара в региона, според Федералния резерв, като се има предвид, че доларът представлява 96% от търговията между Северна и Южна Америка между 1999 г. и 2019 г.

Идеята за изоставяне на долара беше препотвърдена от Бразилия в скорошно изявление на президента Лула да Силва: „Кой реши, че нашите валути са слаби и нямат стойност в други страни? Кой реши доларът да стане основна валута след премахването на златния стандарт?”

Обединените арабски емирства и Индия предложиха идеята за плащане на стоки, доставени взаимно в рупии. Вярно е, че това ще се отнася до сделки, които не са свързани с петрол. Миналата година страните вече подписаха споразумение за свободна търговия, което има за цел да увеличи търговията между тях в непетролния сектор до 100 милиарда долара до 2027 г.

Идеята за изоставяне на долара дойде дори на истински приятел на САЩ – президента на Франция. В интервю за “Политико” Еманюел Макрон, който се завърна от пътуване до Китай, „се показа като различен човек“, като призова Европа да намали зависимостта си от „екстратериториалността на щатския долар“. Коментарите му следват широко разгласена сделка между френския конгломерат “Тотал” и китайската национална петролна компания КНООК. Това е първият китайски договор с Франция, сключен в юани.

Турция настройва лирата

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган изглежда има пълното право да цитира стиха на Пушкин „И още дълго време ще бъда любим на народа, събуждах добри чувства с моята лира“. Само че лирата му е финансов, а не музикален инструмент. Анкара разработи план за международна търговия за лири още през 2017 г., пише “Хабер-7”. Списъкът с потенциални партньори за разплащания с турски пари включва 13 държави: Китай, Русия, Иран, Азербайджан, Пакистан, Индия, Южна Корея, Грузия, Босна и Херцеговина, Катар, Кувейт, Украйна и Беларус.

Оттогава броят на предприятията, изнасящи стоки, използващи турската лира, достигна 7,2 хиляди, а броят на страните и регионите, участващи в такива транзакции, достигна почти 200. Обемът на доставките на турски стоки на външните пазари за лирата за периода от януари до средата на април 2023 година се е увеличил с близо 90% в сравнение с аналогичния период на миналата година. Вносът с използването на националната валута на страната е скочил със 170%.

* * *

Всъщност този процес тече навсякъде по света. Според МВФ „доминирането на долара като основно резервно разплащателно средство вече намалява, тъй като централните банки разнообразяват своите активи във валути като китайския юан, шведската крона и южнокорейския вон“. Това означава, че не е далеч появата на инициативи за нови валути, идващи от различни региони, държави и съюзи.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най-четени

Exit mobile version