„Има опасност производителите да започнат да намаляват качеството на хранителните стоки, заради растящите цени. Ще има още около 10% ръст на цените на храните до края на годината и това може действително да окаже влияние на качеството. Надявам се като се говори за това, да избегнем една такава опасност“, обяви пред председателят на Асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов.
„Олиото е стоката, кято най-много пострада тази година. Преди 15 години имаше такава криза с олиото и тогава започнаха масово да влагат рапично олио вътре. А то се хваща много лесно, защото мирише при топлинна обработка. Затова и сега тази практика не се прилага, защото лесно се разкрива. Но в други продукти може да очакваме творчеството да се развихри“, добави експертът. Той посочи като пример майонезата, която се прави с яйца и олио. Преди време забелязахме, че масово под наименованието майонеза се предлага продукт, който не съдържа яйца, а една дълга поредица от Е-номера. На етикета си го пише и всеки преценява дали иска да купи и яде това.
„Млечните продукти в магазините са разделени на истински продукти и имитиращи такива. И това се следи от органите. Но в ресторантите, болниците и детските градини никой не следи за качеството на стоката. Някой знае ли какво сирене ще сложат в салатата му в ресторант? Не! Затова от години зовем агенцията по храните да проверява тези места и да следи какви продукти се ползват там“, каза още Николов.
Според него в магазина не само цената е определяща за качеството. Самите очаквания за вкусовете и натрупаното доверие са много важни фактори. Когато човек харесва дадена марка продукт и се доверил на качеството, ако тя тръгне по кривата пътека, това доверие се губи. В трудните времена се отсяват сериозните търговци. Тези, които запазят качеството, ще печелят дългосрочно, убеден е той.
Изпратете рекламен текст и снимка на нашият месинджър и ще бъде публикувана безплатно. Вашата реклама се публикува в осем издания с над два милиона и двеста хиляди (2, 200,000) читатели и в социалните мрежи, където достига до над девет милиона (9, 000,000) потребители!