ФОКУС

Пандемията от коронавирус причини повече психологически щети на света, отколкото Втората световна война

Пандемията на COVID-19 причини повече психологически щети на света, отколкото Втората световна война и нейните последици ще се отразят на живота на хората още „много години напред“, пише CNBC, позовавайки се на изявление на генералния директор на Световната здравна организация , Тедрос Аданом Гебрейесус.

„След Втората световна война светът претърпя огромна травма, защото войната засегна толкова много животи. Сега пандемията на коронавируса, която е достигнала още по-голям мащаб, е засегнала още повече животи – каза Гебрейесус. „Почти целият свят беше засегнат, нито един човек на повърхността на земята не се скри от това.“

„И това води до масивна психологическа травма с колосални размери, дори по-голяма от това, което светът е преживял след Втората световна война“, добави той. „И, както е в случая с масивна психологическа травма, това ще се отрази на обществото в продължение на много години напред“.

Подобно изявление направи генералният директор на СЗО в отговор на въпроса дали страните трябва да обръщат повече внимание на икономическите и психологическите аспекти на пандемията при планирането на следващите стъпки. В допълнение, заместниците на Гебрейесус посочиха, че властите по целия свят трябва да приемат защитата на психологическото здраве на гражданите като приоритет.

„Има вариации във въздействието на пандемията върху хората, независимо дали сте загубили любим човек, член на семейството или приятел. Независимо дали говорим за загуба на работа, деца, които не са ходили на училище, или хора, които са били принудени да останат у дома, в много трудна ситуация “, каза Мария Ван Керхове, технически директор на СЗО за COVID-19.

Керхове също така добави, че светът все още преживява „острата фаза“ на пандемията, докато вирусът продължава да нанася удари по обществото, отнемайки десетки хиляди човешки живота всяка седмица. Проблемите с психичното здраве, причинени от пандемията, ще се превърнат в сериозен проблем в дългосрочен план“, каза тя.

В същото време изпълнителният директор на Програмата на СЗО за спешни случаи в здравеопазването д-р Майкъл Райън призова не само да се посочи увреждането на психичното здраве като проблем, но и да се обсъдят начините за неговото решаване.

„Едно е да се каже, че психическото и психологическото здраве е подложено на атака – макар това да е така – но за да се преборим с тази тенденция, трябва да предоставим социална и психологическа подкрепа на хората и обществото“, подчерта той.

Най-четени

Exit mobile version