ФОКУС

Защо Ленин предаде Асанж!

От Ленин до Бойко – пускай патакламата, щом дойде жегата
Президентът на Еквадор вдигна световен скандал с предаването на Асанж, за да заглуши разследване срещу себе си за офшорни сметки. У нас кипна габровска епопея и публиката се разсея за „Апартаментгейт”, а ако междуетническата бомба гръмне, на никого няма да му е до обещаните от опозицията разкрития около премиера
Бог да му е на помощ на президента на Еквадор Ленин Морено. Ако обвиненията срещу него за притежаване на офшорни сметки се докажат, Морено е застрашен от импийчмънт, въпреки опита да отклони вниманието от себе си с предаването на Джулиан Асанж. Снимка: cadenagramonte.cu
Любимият прийом на политиците от всички времена и географски ширини – да гасят един голям скандал с друг, още по-голям, тези дни пак е в активна употреба.
Президентът на Еквадор Ленин Морено направи показно пред цял свят с предаването на британската полиция на нашумелия разобличител и основател на сайта „Уикилийкс“ Джулиан Асанж. От седем години той се укриваше в еквадорското посолство в Лондон, след като предшественикът на Морено – Рафаел Кореа, му даде политическо убежище през 2012 г. Асанж се опитваше да избегне естрадирането си в САЩ, където го заплашва тежка, вероятно дори смъртна присъда за шпионаж заради публикувани от „Уикилийкс“ секретни американски документи. Те разобличават погазващи международното право действия на различни администрации във Вашингтон.
Идвайки на власт през 2017 г., Ленин Морено обърна политическия курс на левичаря Кореа на 180 градуса, стопли отношенията със Съединените щати и отдавна подготвяше почвата, за да ги зарадва в подходящ момент с главата на Асанж, поднесена на тепсия. И моментът дойде, след като еквадорски медии публикуваха документи за милиони в офшорни сметки на Морено, на семейството му, на негови приближени. А съдът в Еквадор започна официално разследване срещу президента. Трябва да се има предвид, че в латиноамериканската република действа приет с референдум закон, който забранява на лица с офшорни фирми и сметки, да заемат висши държавни постове. Така че, ако се докаже истинността на документите, Ленин Морено го чака импийчмънт.
Той, разбира се, отрича обвиненията да са достоверни. И тръби, че срещу него има конспирация, в която е замесен Кореа (той сега живее със семейството си в родината на своята съпруга Белгия) и негови съратници в Еквадор. Според Морено, техните пъклени цели да го свалят от власт били обслужени от „Уикилийкс“ и Асанж, които стоели зад изтеклите документи. Само че въпросните документи са били цитирани в туитъра на „Уикилийкс“ едва СЛЕД публикуването им от еквадорски онлайн издания. А на Асанж по нареждане от властите в Кито много отдавна му бе отрязан достъпът до интернет в еквадорското посолство в Лондон.
Но за Морено тези подробности нямат значение. Президентът с наслада разпали световен скандал, предавайки Асанж на британската полиция и тръбейки своята версия – как бил оклеветен от него и Уикилийккс. Нататък може да е спокоен – братята американци, заедно с които е създал „Служба за обмен на информация”, напълно са в състояние да подготвят всички необходими „доказателства”, че Асанж и съратниците му са скалъпили целия офшорен скандал, само за да го злепоставят. Та затова – хайде Асанж в ареста, хайде целия свят на нокти, хайде всички микрофони услужливо да тиражират президентските думи срещу „клеветника“… Така де, за си дойдем на думата – един скандал се гаси само с друг, още по-голям.
Нещо такова май се случва и в наше село. То не беше „Апартаментгейт”, то не бяха опозиционни закани, че идел и „Борисовгейт”с разкрития за „стотици милиони в чужбина и имоти зад граница на управляващите”…
И какво виждаме на този фон? Драматична епопея в Габрово с нажежени страсти, с ранени хора и с голям риск да бъде взривена междуетническа бомба с непредвидими последици. Ако тя гръмне, на никого няма да му е до обещаните от опозицията разкрития. Пък и кой ще иска да клати властта, ако страната е застрашена от вътрешна експлозия? Само врагът пъклен, нали…
Онова с по-големия и по-малкия скандал у нас може да бъде преведено съвсем по народному – пускай патакламата, щом дойде жегата…

Най-четени

Exit mobile version