ФОКУС

Предизвестеният край на ИТН

Единственото добро, което свърши партията на Слави Трифонов, е, че се провали скорострелно, преди да получи властта

Има такъв народ“ катастрофира. Това показват последните проучвания в началото на септември на „Алфа Рисърч“ и „Галъп“. Едната агенция отчита 7% спад в подкрепата за ИТН и второ място на предстоящите избори, без да включва в сметките новия играч Кирил Петков – Асен Василев, а другата – отчитайки фактора, нарежда партията на Слави Трифонов на четвърто място. Крахът на ИТН бе предизвестен, но почти никой не е очаквал да е толкова скоростен. Подобно бързо самоубийство на водеща политическа формация няма еквивалент в историята ни. С национално безотговорното си поведение, с неподходящо за политиката гаменско поведение, с нихилистичното си отношение към държавността и институциите, шоумените докараха партията си до рекордно рейтингово пропадане, надминавайки по политическо крушение дори изцепките на националистите Волен Сидеров, Валери Симеонов и Красимир Каракачанов.

Поредица от разочарования

Как доверието към ИТН успя да рухне за няколко месеца след гръмката поява на партията политическата сцена през март? Това е логична последица от поредица разочароващи действия: саботиране на два поредни парламента; нежелание и некадърност да съставят правителство, въпреки декларираната подкрепа на ДБ, ИБГНИ, БСП и дори ДПС в 45-ото НС; налагане на еднолични решения без търсене на диалог и консенсус от политическите партньори; избор на неадекватни кадри за премиер и министри; мегаломания и високомерие без покритие на лидера и представителите му в парламента; крещяща неопитност и дилетантщина в политиката; инфантилно поведение на сценаристите и абсолютно неприемлив за политиката език и т.н.
На парламентарните избори на 4 април ИТН бе на второ място и отказа да излъчи кабинет, след като бе ясно, че ГЕРБ са в тотална изолация и няма с кого да управляват. Трифонов се изненада и изплаши от високия изборен резултат. Оказа се неподготвен за тази отговорност. Лидерът се обърка и се скри, после дълго мълча, докато не реши да започне да управлява от фейсбук и диванчето в студиото. Трифонов и сценаристите му не се възползваха от огромната подкрепа в 45-ото НС и тласнаха страната към предсрочни избори. Зад обяснението, че „суверенът“ така е решил с недостатъчната подкрепа за ИТН, прозираше страх да управляват и да поемат отговорност. Тогава твърдяха, че не могат да излъчат правителство на малцинството, защото щяло да е зависимо от трите партии на статуквото.
Така поставиха несправедливо демократична партия като БСП в един кюп с авторитарните лидерски корпорации ГЕРБ и ДПС. Със същите манипулативни разделителни линии продължиха и в 46-ото НС, подминавайки факта, че БСП бе единствената опозиция на доскорошната корумпирана власт в последните години и участваше още от първите дни в протестите срещу Бойко Борисов и Иван Гешев. А Трифонов и сценаристите му „протестираха“ от телевизора, докато полицията биеше хората на площада под прозорците на Борисов.

Дъвката със суверена

Когато спечелиха юлските избори, шоумените-политици се самозабравиха и неволно разкриха (за наш късмет – навреме) политическата си дилетантщина, граничеща с обикновена глупост. Как иначе да си обясним абсурдното обръщение на Трифонов по фейсбук веднага след вота, начумерен от мрачното му студио, в което прибързано обяви състава на проектокабинета си начело с Николай Василев – без да изчака официалните резултати от ЦИК и мандат от президента Румен Радев? Как иначе да си обясним безцеремонното, надменно и силово налагане на правителство (забележете – на малцинството) без консенсус и подкрепа от други партии?! Преговорите за управляващо мнозинство не са политически пазарлъци, както ги изкараха Слави и сценаристите, а основополагащи елементи на парламентарната демокрация, които ИТН неглижира. Свитата на Трифонов продължи да прави шоу, а не държавна политика, отказа диалог с приятелските си формации и с неуместната си риторика и арогантно поведение превърна всички партии в свои врагове. Не стана ясно защо преди месец ИТН не искаха да направят правителство на малцинството, а сега вече искат. Всяко свое неадекватно решение обясняваха с „волята на суверена“ и накрая изпразниха тези думи от съдържание.
Трифонов и парламентарната му свита, водена от Хаджи Тошко Йорданов, забълваха каруцарски обиди към всички политически опоненти, надхвърляйки границите на моралното и приличното дори за тв шоу, камо ли за институция като парламента. Сред цветистите им квалификации се открояват „хлебарки“, „животни“, „мутри“, „мафиоти“, „дебили“, постоянни оценки към другите, че говорели „глупости“, „простотии“ и „тъпотии“. Йорданов дори си позволи да каже на депутатка от ИБГНИ: „Сядай си веднага на дебелия задник!“. С просташката си риторика, детинското тръшкане и нежеланието за диалог новоизлюпените политици допринесоха за ниския рейтинг и на 45-ото, и на 46-ото НС, макар в кампанията си да проповядваха възраждане на парламентаризма.

Кадрови абсурди

Без коментар е спорната фигура за премиер на бившия царски министър, която предизвика истинско недоумение. Ако я бяха споменали в предизборната си кампания, със сигурност ИТН нямаше да е първа политическа сила. Още през юли стана пределно ясно, че партията на Слави не предлага управленски решения, а залага само конфликти и проблеми. Последва втора оферта за правителство на ИТН – този път с още по-абсурдна номинация за премиер. Спечелилият тв кастинга за политик в „Шоуто на Слави“ Пламен Николов буквално взриви обществото и предизвика смях. За никому неизвестния дотогава, но прехвален от Трифонов, кандидат за министър-председател се разбра, че „богатият му управленски опит“ се свежда до собствената му фирма за шнорхели. От ДБ и ИБГНИ обявиха, че няма да подкрепят такъв нескопосан проектокабинет, в който няма експерти и личности, които да се ангажират с обещаните реформи и да сменят главния прокурор Иван Гешев. Шоумените политици детински заклеймиха братските формации като „предатели“, обвиниха ги, че им искали „постове“ и „порции“, а лидерът им изригна от студиото си срещу Христо Иванов с каруцарското: „Кой си ти, че да ми казваш, бе?!“.
Въпреки своята диалогичност и желанието си да подкрепи кабинета на ИТН след договорения списък с леви управленски приоритети, БСП също бе обвинена в предателство. Левицата постави изрично условие пред Трифонов да оттегли номинирания за вътрешен министър и вицепремиер Петър Илиев, който се прочу като плагиат на научен труд и отрано демонстрира „изключителните“ си морални качества в доста агресивно тв интервю. Обществото се втрещи от банката с кадри на Слави, а коментатори предрекоха, че гафът с Илиев е краят на ИТН. Най-новата политическа сила, афиширала се като „партия на промяната“ всъщност не постигна нищо, освен че успя да превърне всички в свои врагове и абсурдно се обяви за „опозиция“, при положение, че имаше председател на НС и на най-важните парламентарни комисии.

Политическо недоразумение

„Не ни разбраха!“, жалва се накрая зам.-председателката на ИТН Виктория Георгиева. Нелепото ѝ оправдание за политическия провал на партията обяснява скорострелното ѝ и необратимо фиаско. В ИТН продължават да не виждат грешките по почина на лидера им, който страда от мания за величие и е глух и сляп за чуждо мнение. Вместо да оттегли „юридическото чудо“ Илиев, Трифонов и свитата му хукнаха пламенно да го защитават и да клеймят още по-злостно „предателите“. Шоуменът дори оправда агресията „като искрена проява на чувства на фона на политическото двуличие“, хвалейки се, че и той самият е агресивен. Днес ИТН се разграничиха от Илиев – вече не бил техен член и нямал нищо общо с формацията им.
Партия само по регистрация – де факто еднолична шоу корпорация на Трифонов, ИТН вече няма полезен ход. Поела е стремглаво надолу и голяма част от избирателите ѝ най-сетне проумяха, че са гласували за политическо недоразумение.
Лидерски партии у нас – бол: царската НДСВ, догановата ДПС, борисовата ГЕРБ, множеството патриотарски, сега и славчовата ИТН. Недемократични партии с безропотна комерсиална свита около вожда-създател са обречени на разпад без него. Експертите в ИТН са малко, също и политиците – предимно ренегати от пропаднали партии. Никой не смее да дава акъл на Слави. Досущ като в ГЕРБ. Лидерите и на двете партии не блестят със завиден потенциал, което компенсират с безгранично желание за власт и с юмручното право по масата.
Поредният провален „спасител“ на България също е авторитарен и не търпи възражения. След няколко години ИТН ще е поредният политически труп, който ще носи вината за сегашния политически хаос, няколкото едновременни кризи в условията на КОВИД-пандемията, за трите парламентарни вота за година. И най-вече – за политическото реанимиране на ГЕРБ. „Едно е да искаш, друго – да можеш, трето и четвърто – да го направиш“, казва един от мъдрите герои на Хайтов. Народът да го има предвид, когато реши да повярва на следващото поредно политическо недоразумение, обявило се за спасител.

Най-четени

Exit mobile version