Великата пирамида в Гиза има огромно тегло, вероятно доближаващо или надвишаващо 6 000 000 тона.
Великата пирамида в Гиза има огромно тегло, вероятно доближаващо или надвишаващо 6 000 000 тона.
Доста лесно е да си представим, че под такава тежест земята под нея може да е намаляла.
Няма много области на Земята, които носят толкова голяма тежест.
Ако, например, тази пирамида беше построена в Банкок, алувиалната почва под нея щеше да се поддаде с течение на времето и пирамидата поне частично щеше да потъне на места, увреждайки я непоправимо.
Вместо това, в продължение на хиляди години и въпреки някои много силни земетресения в района в миналото, Голямата пирамида изглежда не е имала значително слягане.
В наши дни всеки архитект включва променливата „слягане“ в своя проект.
Геоложките проучвания и статичните изчисления се извършват внимателно и се счита за приемливо сградата да претърпи слягане от 15 сантиметра на всеки 100 години.
Е, досега Великата пирамида, въпреки невероятното си тегло, е претърпяла по-малко от 1,5 сантиметра слягане за най-малко 5000 години!
Подобен резултат, граничещ с паранормалното, не може да се дължи на случайност.
Който и да е решил точното място за изграждане на Голямата пирамида, е знаел точно какво прави.
Точно както инженерите, които подравняват земята, са знаели точно какво правят, с допустима грешка от 1 сантиметър на 230 метра (както видяхме в предишните глави).
Така че подозрението, че „мащабни“ геолози и инженери са работили в този район, става много належащо.
Но обикновено една цивилизация преди хиляди години, току-що излязла от периода на неолита, не би трябвало да има този вид знание.
На теория работниците, които са работили в Гиза, са построили всичко, използвайки само медни длета и дървени трупи, без практически никакви познания по геология или статични изчисления.
Според няколко съвременни учени равнината Гиза може да е единственото място В СВЕТА, способно да издържи тежестта на Великата пирамида, без да отстъпва.
Случайно ли е Великата пирамида да е построена на същото място?
Възможно ли е с тези бедни средства хората от преди хиляди години да са успели да го направят по-добре от човека на 21 век?