КОНСПИРАЦИЯ

Америка следи и слуша всеки и всичко

„Раздел 702“. Конгресът на САЩ нанесе изненадващ удар срещу американските разузнавателни агенции

Поредната шпионска драма се разрази във Вашингтон. Няколко поредни месеца Конгресът на САЩ не можеше да проведе рутинна процедура – и да разшири така наречения „раздел 702“. Името му е скучно, бюрократично и изглежда напълно невинно. Но зад този раздел се крие титаничната работа на американските разузнавателни служби.

В края на президентството на Джордж У. Буш през 2008 г. Вашингтон измени Закона за наблюдение на чуждестранното разузнаване. Тогава същият този „раздел 702“ беше тихо добавен към него.

Той позволява на офиса на директора на националното разузнаване, който контролира всичките 17 разузнавателни агенции в Съединените щати, и на главния прокурор да разрешават шпионирането на всички чужденци, представляващи интерес.

Всъщност „раздел 702“ направи възможно да се направи това, към което американските разузнавачи се стремяха от много дълго време. Те получиха правото да заобикалят съда и да извършват наблюдение практически на всеки без специална заповед.

Мащабът на шпионската дейност на NSA и други американски разузнавателни агенции е трудно да се оцени. Така например само през 2011 г. са анализирали 250 милиона електронни данни – имейл кореспонденция, интернет разговори, съобщения в социалните мрежи. Сега вече те наброяват много милиарди.

Именно раздел 702 направи възможно шпионирането на европейски лидери, включително Ангела Меркел, което предизвика голям скандал през 2015 г.

Тук американците не се ограничават по никакъв начин – те едновременно шпионират както противниците, така и съюзниците си. И управляващите, и опозицията. В края на краищата, по този начин можете да имате доста мръсотийки върху всички наведнъж – и след това, в подходящия момент, да премахнете някои политици от играта и да прехвърлите властта на други.

Активното използване на „раздел 702“ от Съединените щати предизвика недоволство в Европа.

През 2015 г. Европейският съд дори ограничи трансфера на данни от европейски потребители към САЩ, опасявайки се, че веднага ще попаднат в ръцете на американските разузнавателни служби. Въпреки това NSA вероятно разполага с достатъчно средства, за да следи европейците в самия Европейски съюз, който по никакъв начин не е защитен от проникване на разузнавачи от Съединените щати.

Сега обаче битките за „раздел 702“ избухнаха в самата Америка.

Всемогъществото и безнаказаността на техните разузнавателни служби, различните вратички, които използват, за да продължат да шпионират всички, отдавна изнервят много американци.

Например, раздел 702 първоначално е бил предназначен като инструмент за шпиониране на чужденци. Но разузнавателните агенции са се научили да го използват, за да шпионират населението на САЩ.

Първо, те тълкуват закона много свободно. И те не се ограничават по никакъв начин до шпиониране на американци, които имат някакви контакти с чужденци.

Написал си писмо до приятел във Великобритания или си се обадил на роднини в Германия – това автоматично попада в базата данни на NSA и се анализира. И няма значение, че от едната страна общува американец. В крайна сметка, ако от друга страна му отговори чужденец, това развързва ръцете на спецслужбите да шпионират и двамата.

Това не изисква никакви съдебни заповеди или наказателни дела.

Освен това подобна дупка в закона беше експлоатирана не само от разузнавателните служби, фокусирани да работят навън. Но дори и ФБР, което си позволи да следи хиляди американци със „подозрителни” контакти с чужденци.

Това обаче не е всичко.

Американската разузнавателна общност отиде още по-далеч в заобикалянето на собствените си закони. Тя започна активно да купува данни от американски интернет потребители от чуждестранни „брокери на данни“.

Това са компании, специализирани в продажбата на събраните данни на интернет потребителите. Закупуват се основно от рекламни агенции. Но сега американските разузнавателни служби също навлязоха в това поле и по този начин придобиха правото да получат още повече информация за собствените си съграждани без какъвто и да е контрол от съд и следствие.

Разкритията за подобна дейност на служители на американското разузнаване предизвикаха огромен скандал в САЩ. В крайна сметка те директно нарушават Четвъртата поправка на американската конституция, която гарантира на всеки правото на личен живот.

32 правозащитни организации издадоха отворено писмо до Конгреса с искане за реформа или просто за отмяна на Раздел 702, който нарушава Конституцията на САЩ.

Освен това фигури от противоположните флангове на американската политика критикуваха раздутите правомощия на разузнавателните служби.

Сред тях е дясното крило на републиканците, включително привържениците на Доналд Тръмп . Те отдавна водят борбата си с разузнавателните служби като център на „Вашингтонското блато“, което Тръмп така иска да пресуши. Към тях се присъедини и лявата част на демократите, които също не обичат много разузнавателните служби.

С общите си усилия те успяха, макар и временно, да блокират гласуването в Конгреса за разширяване на раздел 702.

Законодателите настояват за пълна реформа в работата на разузнавателните служби и сериозно ограничаване на правомощията им. Поне в принуждаването на офицери от разузнаването да получават съдебно разрешение да шпионират американците.

Битките в Конгреса вече удрят силно американските разузнавателни агенции, които всъщност не знаят какво ще измислят законодателите.

Създалото се разделение във Вашингтон, с неработеща политическа система, сега засяга бъдещето на разузнавателната общност. Пентагонът и Белият дом също са атакувани, тъй като все още не могат да получат исканите украински траншове. Конгресът също не е съгласен с тях.

Дясната фракция на републиканците – тръмписти заплашва собствения си председател Майк Джонсън с вот на недоверие, ако подложи на гласуване украинските траншове или удължи раздел 702.

Сега републиканците имат много колебливо мнозинство в Камарата на представителите – само 217 места срещу 214 на демократите. А гласовете дори на няколко законодатели са достатъчни, за да блокират приемането на почти всякакви решения.

В тази връзка изглежда малко вероятно да се проведе пълноценна реформа с ограничаване на правомощията на разузнавателните служби. Дълбоката държава чрез своите пълномощници в Конгреса ще се опита по всякакъв начин да блокира всякакви подобни намерения. Разбира се, американските разузнавателни агенции имат способността да шпионират останалия свят въз основа на друга буква от закона. Но раздел 702 прави живота им много по-лесен.

Сегашните битки около дейността на разузнавателните служби играят в полза на Тръмп.

Ако спечели изборите, той обещава да извърши собствена реформа на разузнавателната общност. Тръмп иска да уволни хиляди офицери от разузнаването, които са се опетнили със скандали, свързани със следене на американци. Включително и на самия Тръмп през 2016 г. И през 2020 г. те се опитаха по всякакъв начин да ограничат обсъждането на скандалите около семейство Байдън.

 

Далеч не е сигурно, че Тръмп ще успее да преформатира американските разузнавателни служби. Но със сигурност е способен да им създаде много проблеми. Така че сегашното разделение във Вашингтон все още може да е цветенца в сравнение с плодовете, които ще очакват американското разузнаване след изборите през ноември.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Най-четени

Exit mobile version