БЪЛГАРИЯ

Човешката алчност и селяния са безгранични

  • Колко небостъргача могат да се съберат на мястото на едно дърво?
  • Главният архитект на столицата задвижи поредния строеж, срещу който има силно недоволство

Васил Терзиев и издигналата го партия „Продължаваме промяната“ дойдоха в местната власт в София с обещанието, че ще сменят „модела ГЕРБ“. Ще правят нещата по-добре, в диалог с хората и съобразявайки се с обществения, а не с частния интерес. Ще ревизират редица документи и ще сключат по-прозрачни договори. Ще решат проблеми, влачещи се с години. През есента на м.г. софиянци им се довериха и избраха Терзиев за кмет. Съвместно с „Демократична България“ и Борис Бонев от „Спаси София“, които в миналия общински съвет бяха опозиция на ГЕРБ, ПП сформираха най-голямата група в сегашния СОС (друг е въпросът, че на практика тя е опозиция, когато ГЕРБ, БСП и ИТН решат да прокарат някой свой интерес). В допълнение миналата година избирателите изгониха почти всички районни кметове на ГЕРБ и ги заместиха с представители на ПП-ДБ-СС. Все ясни знаци, че хората в София са вдигнали ръце от предишните и искат управлението да тръгне по друг път.

Затова

сега е изключително странно,

когато важните фигури в Столична община оправдаят някое свое действие с това, че решението било взето още във времената на Йорданка Фандъкова и че те го изпълнявали. Примерите в тази посока вече са натрупаха – както при ремонтите на улици и булеварди, така и в градоустройствен план.

Преди дни стана ясно, че временният главен архитект Богдана Панайотова, назначена от Терзиев, е разрешила изготвянето на проект за висока офис сграда в двора на ресторант „Синият лъв“. Столичани добре знаят, че става дума за строеж в най-знаковата част на града, на метри от Народния театър и Градската градина, където намесите трябва да са изключително внимателни. Новината бе съобщена не от Панайотова, а от бившия шеф на общинския съвет и сегашен депутат от ГЕРБ Георги Георгиев. Той се похвали, че преди 1,5 г. лично е спрял проекта с искане инвеститорът да представи план за максималното запазване на 25-те съществуващи дървета. Както „Сега“ многократно е писал, преди около 20 г. земята под „Синият лъв“ бе продадена от областния управител на фирма на собствениците на сметопочистващата компания „Титан“.

Панайотова видимо се ядоса от изказването на Георгиев, че имотът на ул. „Иван Вазов 3 „тихо и незаконно“ е получил одобрение да се застрои със 7-етажна сграда. Тя контрира, че още в годините на ГЕРБ проектът е бил съгласуван с Националния институт за недвижимото културно наследство и че положително становище за изсичането на дърветата е дала комисията по екология в миналия СОС, който се контролираше от партията на Бойко Борисов. Впоследствие обаче стана ясно, че тази комисията всъщност не е давала съгласие за унищожаването на растенията. „В изпълнение на изискванията, поставени в заповедта от 2020 г. на Здравко Здравков (главният архитект на Фандъкова) и след разглеждане и приемане на проекта от общински експертен съвет, временният главен архитект издава заповед за одобряване на план за застрояване и работен устройствен план“, пишеше в съобщението на направлението на Панайотова. Архитектът на Терзиев очевидно искаше отдалеч да проличи, че ГЕРБ в никакъв случай не са „ни лук яли, ни лук мирисали“ в казуса със „Синият лъв“.

Кметът Терзиев явно като Панайотова мисли, че след като един проект си е пробил път във времената на Фандъкова и на Здравков, той трябва да продължи да се движи и при него. Наскоро Терзиев защити главния си архитект и даде да се разбере, че одобрява поголовното издаване на заповеди за строителство. „От вр.и.д. главен архитект искам непреклонно да продължи с реформите в НАГ, колкото и болезнени да са те. Искам и да продължи да прилага закона без колебание и с твърда ръка, независимо от коя посока идва недоволството… Ако не ни харесват законите, трябва да ги променим, вместо да избираме да не ги спазваме“, написа той във „Фейсбук“.

Ако Терзиев продължи да работи на принципа

„правим каквото решим, независимо от коя посока идва недоволството“,

това няма да донесе нищо добро на София, особено в архитектурен и градоустройствен план. Ако недоволството, идващо „от посоката на гражданите в София“, не беше достатъчно силно, за да респектира предишните властници, на мястото на Къщата с ягодите, на чието обещание за реставрация сега всички се радват, вече щеше да има офис сграда. Като тази, която се проектира до Народния театър. Срещу мола в „Хладилника“ пък щеше да е вдигнат 55-етажен небостъргач, каквито намерения също имаше. На кръстовището на бул. „България“ с бул. „Иван Гешов“ щеше да има друга кула с 43-етажа. Всички тези, а и много други строежи, бяха спрени именно с недоволство, което всъщност се нарича граждански протести.

По ирония на съдбата в тях участваха и общински съветници, които в момента са в групата на ПП-ДБ-СС, подкрепяща Терзиев. Част от тези хора все по-видимо са гневни на политиката, която води временният главен архитект. Марта Георгиева от ДБ вече даде да се разбере, че не подкрепя решението за „Синият лъв“. „Последните години успявахме да предотвратим застрояването на сърцето на София, историческия център на нашия град, чрез изискване да бъдат запазени дървета, които се намират в градината на емблематичния ресторант. Разбирам, че е подписана заповед от вр.и.д. главен архитект, без проектът да е представен в екологичната комисия в новия й състав“, коментира тя във „Фейсбук“. Преди дни Георгиева критикува и заповед на Панайотова, с която бе задвижен проект за строеж на жилищна кооперация до езерото в „Дружба“. Срещу нея също има силни многогодишни протести.

Терзиев не може да бъде обвиняван, че като кмет апелира за стриктно спазване на законите. Когато обаче става дума за градоустройство и за опазване на културното наследство, шефът на „Московска“ 33 би трябвало вече да е разбрал, че в ресорното законодателство

има изключително много вратички и двусмислени текстове,

от които се възползват инвеститори и строители. Би трябвало да е разбрал също, че основният закон за развитието на столицата – Общият устройствен план, е направен с мисъл за твърде плътно застрояване и за прекалено големи намеси – както в центъра, така и в други части на града.

Всъщност кметът вече даде знак, че е установил бомбите, които цъкат в ОУП. Наскоро написа, че „дори експерти, които дълго време са се занимавали с тази материя, са изненадани от мащаба на потенциалните проблеми, ако параметрите бъдат изцяло реализирани“. Обаче още не е написал, че знае как да защити общия интерес на столичани, а не на всеки инвеститор поотделно. Докато Терзиев не обяви, че има решение на този проблем, временният главен архитект, а и бъдещия титуляр, трябва да вникват внимателно във всеки казус, преди да подписват. Иначе ще се окаже, че днешните управляващи в София са спасили повече ценни сгради и са предотвратили повече строежи в зелени площи и в презастроени квартали като опозиция, отколкото като властимащи.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail

Най-четени

Exit mobile version