Инфлацията в САЩ е двойна. Цялата банкова система е в несъстоятелност. Биткойнът не е инвестиция, а златото
Питър Шиф: Инфлацията в САЩ е двойна. Цялата банкова система е в несъстоятелност. Биткойнът не е инвестиция, а златото
Питър Шиф, глaвeн изпълнитeлeн диpeĸтop и глoбaлeн cтpaтeг в Еurо Расіfіс Саріtаl, участва в интервю за предаването Market Overtime с Оливър Реник. В обширната им дискусия Питър отговори на въпроси за паричната политика в САЩ, надеждността на данните за инфлацията и причините да се избягва биткойн. Новината бе отразена от ZeroHedge.
Противно на популярното обяснение, неотдавнашното рекордно поскъпване на златото не се дължи на световните конфликти. Инфлацията е движещата сила зад ценовото действие на благородния метал, категоричен е Шиф:
„Това е само началото на масово поскъпване на златото, а хората дори още не за започнали го изкупуват. Купуват го централни банки, но инвеститорите дори не /са започнали/ да купуват злато. Инвеститорите на дребно, институциите – те изобщо не са на пазара. Дори не разбират защо поскъпва. Приписват това на геополитическите рискове, но всичко е свързано с инфлацията. Пазарите грешат в интерпретацията на инфлацията. Повишенията на лихвите от страна на Фед до пет и четвърт, пет и половина процента, не бяха достатъчни, за да върнат инфлационния дух обратно в бутилката.“
Тъй като медиите и политиците започват да поставят вече под въпрос възможността за постигане на инфлационна цел от 2%, предпочитаните от тях измерители на инфлацията вероятно не са толкова точни, колкото трябва да бъдат, обяснява Шиф:
„Бих казал, че [инфлацията] е поне два пъти по-висока. Така че ако правителството твърди, че инфлацията е две, тя е четири. А когато те твърдят, че е девет, вероятно е 18. Хората се затрудняват. Това е окаяна икономика. Реалните доходи на хората са унищожени от инфлацията. Те са принудени да работят на няколко места. Потънали са в планина от дългове и сме се запътили към голяма катастрофа.„
Под повърхността на икономиката се крият десетилетия наред натрупани щети от изкуствено занижените лихвени проценти, особено в жилищния и банковия сектор, поосочва световноизвестният икономист:
„Цялата банкова система е в несъстоятелност. Това е големият проблем – когато лихвените проценти се поддържаха на нула, всички собственици на жилища рефинансираха ипотеките си. Банките притежават сега тези книжа. Сега банките са неплатежоспособни! Благодарение на правителството – ФЕД – цялата банкова система на САЩ е неплатежоспособна. И ако Федералният резерв действително повиши лихвените проценти до нужното подходящо ниво, всички банки ще фалират, включително и всички онези банки, които са твърде големи, и за които се очакава, че не могат да фалират.“
Предзнаменованията на икономическа катастрофа напомнят на предупрежденията на Питър Шиф, които той отправяше в началото на 2000-те години:
Криза, фалит „Непрекъснато предупреждавах за грешките, които ФЕД прави, за жилищния балон и за финансовата криза, която щеше да настъпи, когато балонът се спука. Хората казваха: „Кога, кога, кога?“. Е, аз нямам конкретна дата. Просто знаех, че това ще се случи. Не можем да кажем точно кога. Същото е положението и сега. Но и тогава (през 2007-2008 г.) и сега се случиха много неща, които показваха, че денят на равносметката наближава.“
Преминавайки към дебата за криптовалутите срещу златото, Питър Шиф твърди, че стойността на златото произтича от непаричните му приложения (икономически), които липсват при биткойна:
„Казват: „Биткойнът е средство за съхранение на стойност“, но той няма никаква стойност. Не можете да съхранявате това, което на практика не притежавате. Причината, поради която златото е средство за съхранение на стойност, е, че мога да го взема и след сто години мога да си поръчам да ми направят часовник от него. Мога да го използвам за провеждане на електричество (има предвид приложението на златотоо в електрониката). Мога да го използвам в медицината, в стоматологията. Златото има истинско приложение в света. То е суровина, която се използва в цялата промишленост.“
Биткойнът и златото са категорично различни активи, а инвестирането в Биткойн е рискован залог, завършва Питър Шиф:
„Вижте, ако искате да вложите в Биткойн, вземете парите си, които бихте използвали, за да си купите лотарийни билети или ако планирате пътуване до Вегас, с които възнамерявате да играете на зарове или рулетка. Тях можете да заложите с Биткойн. Но не бъркайте това с инвестиция. Това си е просто чист хазарт.“
Питър Шиф, глaвeн изпълнитeлeн диpeĸтop и глoбaлeн cтpaтeг в Еurо Расіfіс Саріtаl, участва в интервю за предаването Market Overtime с Оливър Реник.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?